Az 56-os forradalmárok ellen harcoló és „hősi halált” halt belügyeseket méltató tablóért is licitálhat
2024. november 06. 17:25
Egymásba karoló munkásőr pár, Szamuely-t hallgató Lenin, ismét árverés lesz a szocreál alkotásaiból.
2024. november 06. 17:25
6 p
0
1
35
Mentés
Nyitókép: A tabló, amelyen az 56-os forradalom leverése közben meghalt belügyesek is szerepelnek. Fotó: Axioart/Pintér Galéria és Aukciósház
Habár az átkost 35 éve hátra hagytuk, a letűnt rendszer még ma is izgalomban tartja a gyűjtők egy részét. Ezt bizonyítja, hogy a Pintér Galéria és Aukciósház immár tizenötödik alkalommal rendezi meg a Soha többet! Harmadszor aukcióját, ahol a szocreál stílus alkotásaira lehet licitálni. A kínálat bőséges.
A Herendi Lenin büszt alap az aukción, ám a Zsolnay által készített munkásőr pár már különlegességnek számít.
A munkásőr egyenruhában, egymásba karoló szerelemespár férfi tagjának kezéből természetesen nem hiányozhat a gépfegyver. A 60 ezer forintos kezdőlicittel kínált alkotás valószínűleg valamelyik szocialista pártházban pihent annak idején.
A munkásőr relikviáknak amúgy ma is nagy a keletje, ha feltűnik valamelyik internetes oldalon egy kávéscsésze szett munkásőr emblémával, hamar gazdára talál. Az árverésen szereplő szocreál festmények közül nem hiányozhatnak a szocialista munkást méltató alkotások, így hídépítést, sztahanovistát és a kohóban keményen dolgozó munkásokat is megörökítettek és 420 ezer forintért
egy ismeretlen festő képe is megvásárolható, amelyen együtt szerepel a „nagy négyes”, Marx, Engels, Lenin és Sztálin.
A rendszerváltás után sok helyet kidobott munkásőr zászlók a jelek szerint felértékelődtek az idők során, hiszen a Munkásőrség Országos Parancsnokságának vándorzászlajáért például 160 ezer forintot kérnek.
Az aukció legmegdöbbentőbb tétele egy emléktabló, amelyen a Belügyminisztérium hősi halottjai szerepelnek, akik 1956-ban és egy évvel később haltak „hősi halált” a proletárdiktatúra védelme során. Nagy részük részt vett az 1956-os magyar szabadságharc leverésében, s ott lelte halálát.
Jean-Pierre Pedrazzini 1956-ban, a magyar forradalom alatt a francia Paris Match fotósaként dolgozott és kapott halált okozó lövéseket a Köztársaság téren. De ki volt a ma 96 évvel ezelőtt született fotográfus?
A tablón a következő felirat szerepel: „Mind hősök ők, mind férfiak, mind hű és hazafi”.
A kikiáltási ára amúgy százezer forint. Az aukció egyik legdrágább tétele egy festmény, amelyet Ék Sándor alkotott. Róla tudni lehet, hogy egész életében a munkásmozgalmat támogatta. 1919-ben a Tanácsköztársaságot is üdvözölte, később moszkvai emigrációban élt, ahol a 10 év Lenin nélkül című plakátjával 1934-ben pályázatot is nyert.
1944-ben a Vöröshadsereg katonájaként tért vissza Magyarországra, négy évvel később pedig az Iparművészeti Múzeum igazgatójának tették meg Rákosiék.
Hosszú évek óta egy üres urnatartónál emlékeznek Rákosi Mátyás szimpatizánsai a Farkasréti temetőben, az egykori kommunista pártvezér földi maradványait ugyanis a Mandiner információi szerint elvitték a temetőből. Következzen Rákosi urnájának története, amelynek fedőlapját nem egyszer emberi ürülékkel kenték össze.
Az egyik legismertebb festménye is Rákosihoz kapcsolódik: Rákosi elvtárs 1919-ben a salgótarjáni fronton című festménye nagy tetszést aratott a kommunisták között.
Az aukción szereplő képén nincs Rákosi, de ott van maga Lenin, aki Kun Bélával és Szamuely Tiborral, a Tanácsköztársaság két központi alakjával tárgyal. A festmény érdekessége, hogy nem Lenin a központi figura rajta, az Szamuely-nek jutott, akinek magyarázatát nagy átéléssel hallgatja Vlagyimir Iljics. A festmény kikiáltási ára 1,2 millió forint. Az árverést amúgy november 7-én tartják. Napra pontosan 107 évvel azután, hogy a Lenin vezette bolsevik párt a nagy októberi forradalomban átvette a hatalmat Oroszországban…
„Soha nem vált a magyar köztudat részévé a ránk erőltetett idegen kultusz, így pedig könnyen meg lehetett szabadulni Lenintől is” – történész a 100 éve meghalt Leninről.
„Ha az ember becsületes, az bizalmat szül, tiszteletet teremt és baráti kapcsolatot a gyűjtőkkel” – mondja Szőnyi Endre, aki 46 éve dolgozik az antik könyvek világában.